Hortenzija – tai žydintis krūmas, vertinamas dėl savo įspūdingų žiedynų, kurie puošia sodą nuo vasaros pradžios iki vėlyvo rudens. Įvairių spalvų ir formų žiedai suteikia nepakartojamo žavesio bet kokiam kraštovaizdžiui, o lengva priežiūra daro hortenzijas tinkamu pasirinkimu net ir pradedantiesiems sodininkams.

Hortenzijų rūšys

hortenzijaHortenzijų gentyje yra daugiau nei 70 rūšių, tačiau dažniausiai auginamos šios:

Stambialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla) – populiariausia rūšis, pasižyminti dideliais, ryškių spalvų žiedynais. Žydi nuo vasaros pradžios iki rudens.

Šluotelinė (Hydrangea paniculata) – žydi šluotelės formos žiedynais, kurie būna balti, kreminiai, rožiniai ar raudoni. Žydi nuo liepos iki rugsėjo.

Vijoklinė (Hydrangea petiolaris) – vijoklinis augalas, puikiai tinkantis sienoms ar tvoroms apželdinti. Žydi baltais žiedynais nuo birželio iki liepos.

Ąžuolialapė hortenzija (Hydrangea quercifolia) – žydi kremiškai baltais žiedynais, o lapai primena ąžuolo lapus. Žydi nuo birželio iki liepos.

Populiarios hortenzijų veislės

Kiekviena hortenzijų rūšis turi daugybę veislių, kurios skiriasi žiedų spalva, forma ir dydžiu. Štai keletas populiarių veislių:

  • Stambialapė hortenzija: Annabelle, Endless Summer, Madame Emile Mouillère, Nikko Blue.
  • Šluotelinė hortenzija: Grandiflora, Kyushu, Limelight, Pink Diamond.
  • Vijoklinė hortenzija: Cordifolia, Miranda, Semperflorens.
  • Ąžuolialapė hortenzija: Snowflake, Alice, Pee Wee.

Hortenzija turėtų būti sodinama ir prižiūrima laikantis paprastų taisyklių

Hortenzijos mėgsta šviesią, nuo vėjų apsaugotą vietą ir drėgną, rūgščią dirvą. Geriausias laikas sodinti hortenzijas yra pavasaris arba ankstyvas ruduo. Sodinant reikia iškasti duobę, kuri yra dvigubai didesnė už augalo šaknų sistema. Duobės dugną reikia užpildyti kompostu ir durpėmis, o tada pasodinti augalą. Pasodinus hortenziją reikia ją gausiai palaistyti.

Hortenzija yra gana nereiklus augalas, tačiau ją reikia reguliariai laistyti, ypač karštu ir sausu oru. Dirvožemis aplink augalą visada turėtų būti drėgnas, bet ne permirkęs. Hortenzijas taip pat reikia tręšti specialiomis trąšomis, skirtomis būtent joms. Tręšti reikia du kartus per metus: pavasarį ir vasarą.

Šias gėles reikia genėti kasmet. Genėjimas padeda išlaikyti krūmo formą ir skatina žydėjimą. Stambialapes hortenzijas reikia genėti pavasarį, prieš pradedant skleistis pumpurams. Šluotelines ir ąžuolialapes hortenzijas reikia genėti rudenį, po žydėjimo.

Šis augalas yra pakankamai atsparus ligoms ir kenkėjams, tačiau kartais gali būti pažeidžiamas amarų, voratinklinių erkių ar miltligės. Pastebėjus ligos ar kenkėjų požymius, reikia imtis atitinkamų priemonių.

Įdomūs faktai apie hortenzija

Pavadinimo kilmė: Hortenzijos pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių „hydros” (vanduo) ir „angos” (indas). Tai atspindi šių augalų meilę drėgmei. Jų pavadinimą 1753 m. sugalvojo prancūzų botanikas Philibert Commerson, norėdamas pagerbti savo draugę Hortense Barré.

Kilmės vieta: Hortenzijos yra kilusios iš Rytų Azijos ir Šiaurinės Amerikos. Didžiausia rūšių įvairovė randama Japonijoje, kur auga daugiau nei 60 rūšių.

Žiedų spalvų įvairovė: Hortenzijų žiedų spalvų paletė yra nepaprastai plati, apimanti įvairius mėlynos, violetinės, rožinės, baltos ir kreminės spalvos atspalvius. Įdomu tai, kad žiedų spalva gali keistis priklausomai nuo dirvožemio pH. Rūgščiame dirvožemyje žiedai dažniausiai būna mėlyni arba violetiniai, o šarminiame – rožiniai arba balti. Kai kurių veislių žiedai gali keisti spalvą žydėjimo metu.

Valgymas: Hortenzijos žiedai yra valgomi, tačiau gali sukelti virškinimo sutrikimus. Japonijoje žiedai marinuojami arba naudojami gaminant arbatą. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad hortenzijose yra nedidelis kiekis cianido, kuris gali būti toksiškas.

Populiarumas: Hortenzija yra viena populiariausių gėlių pasaulyje. Dėl savo įspūdingų žiedynų ir lengvos priežiūros ji dažnai naudojama vestuvių puokštėms, dekoracijoms ir sodams puošti. Hortenzijos taip pat yra populiari gėlių dovana įvairiomis progomis.

Be šių faktų, verta paminėti ir tai, kad:

  • Hortenzijos gali užaugti iki kelių metrų aukščio.
  • Kai kurios rūšys yra visžalės, o kitos – lapuotės.
  • Jos žydi nuo vasaros pradžios iki vėlyvo rudens.
  • Hortenzijos yra gana atsparios ligoms ir kenkėjams.

Hortenzijos – tai ne tik gražūs, bet ir įdomūs augalai, turintys turtingą istoriją ir įvairių savybių. Tai nepaprastai žavūs ir lengvai auginami augalai, galintys suteikti nepakartojamo žavesio bet kokiam sodui. Pasirinkus tinkamą rūšį ir veislę bei laikantis nesudėtingų priežiūros patarimų, galėsite džiaugtis įspūdingais žiedynais visą vasarą ir rudenį!