Lazdynas (Corylus avellana) – tai nepaprastas krūmas, turintis gilias šaknis Lietuvos gamtoje, kultūroje ir žmonių kasdieniame gyvenime. Nuo senovės jis vertinamas ne tik dėl skanių ir maistingų riešutų, bet ir dėl savo tvirtų šakų, lankstaus kamieno ir lapų, turinčių įvairių gydomųjų savybių.

lazdynasLazdynas yra lapus metantis krūmas, priklausantis beržinių (Betulaceae) šeimai. Paprastai jis užauga 2-5 metrų aukščio, tačiau gali pasiekti ir 10 metrų. Lapai yra žali, ovalūs, su smailia viršūne ir dantytu kraštu. Žiedai yra smulkūs, vienalyčiai, susitelkę žirginiuose. Vaisius – lazdyno riešutas, rudas, apvalus, su tvirtu kevalu.

Lazdynai paplitę visoje Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Azijoje. Jie mėgsta drėgną, humusingą dirvą ir saulėtas vietas. Jie lengvai dauginasi sėklomis, auginiais ir atlankomis.

Lazdynas duoda riešutus, kurie ypač naudingi

Lazdyno riešutai – tai tikras vitaminų ir mineralų lobis. Juose gausu vitaminų E, B grupės, A, C, taip pat mineralų – kalio, magnio, fosforo, kalcio, geležies, cinko ir seleno. Riešutai taip pat yra puikus augalinių baltymų, skaidulų ir sveikųjų riebalų šaltinis.

Lazdyno riešutų nauda sveikatai yra įvairiapusė:

  • Stiprina širdį ir kraujagysles: Riešutuose esantys mononesotieji ir polinesotieji riebalai padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, o vitaminas E – stiprinti kraujagyslių sieneles.
  • Gerina smegenų veiklą: Vitaminas E ir B grupės vitaminai padeda gerinti atmintį, koncentraciją ir smegenų veiklą.
  • Stiprina imuninę sistemą: Lazdyno riešutuose esantys vitaminai A, C ir E, cinkas ir selenas padeda stiprinti imuninę sistemą ir kovoti su infekcijomis.
  • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje: Skaidulos padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti diabeto riziką.
  • Gerina virškinimą: Skaidulos taip pat padeda gerinti virškinimą ir reguliuoti žarnyno veiklą.
  • Stiprina kaulus: Lazdyno riešutuose esantis kalcis ir magnis padeda stiprinti kaulus ir dantis.
  • Turi antioksidacinių savybių: Vitaminas E ir kiti antioksidantai padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir lėtinti senėjimo procesus.

Lazdyno riešutai yra puikus užkandis, kurį galima valgyti vienus arba dėti į įvairius patiekalus – salotas, desertus, košes, jogurtus. Jie taip pat naudojami gaminant riešutų sviestą, aliejų ir kitus produktus.

Taigi, lazdyno riešutai – tai ne tik skanus, bet ir itin naudingas produktas, kurį verta įtraukti į savo kasdienį racioną.

Sodinimas ir auginimo taisyklės

Lazdynai nėra reiklūs augalai, tačiau norint gauti gerą derlių, reikia laikytis tam tikrų sodinimo ir auginimo taisyklių:

Sodinimo vieta: Lazdynai mėgsta saulėtas vietas, apsaugotas nuo stiprių vėjų. Jie gali augti ir daliniame pavėsyje, tačiau tokiu atveju derlius bus mažesnis.

Dirvožemis: Lazdynai geriausiai auga derlingoje, drėgnoje, bet ne permirkusioje dirvoje. Dirva turėtų pasižymėti rūgštingumu tarp 6,0 ir 7,0.

Sodinimo laikas: Lazdynai sodinami anksti pavasarį arba vėlai rudenį.

Sodinimo atstumas: Sodinant lazdyno sodinukus, tarp jų reikia palikti 3-4 metrų atstumą.

Sodinimo gylis: Sodinuko šaknys turi būti pasodintos tokio gylio, kad šaknies kaklelis liktų žemės paviršiuje.

Priežiūra: Lazdynai nereikalauja daug priežiūros. Pakanka reguliariai laistyti, ypač pirmaisiais metais po pasodinimo. Taip pat reikia ravėti ir purenti dirvą aplink krūmus.

Tręšimas: Lazdynai tręšiami pavasarį kompostu arba mineralinėmis trąšomis.

Genėjimas: Lazdynai genimi kas 3-4 metus. Genėjimo metu pašalinamos senos, ligotos ir pažeistos šakos.

Ligos ir kenkėjai: Lazdynai gali būti pažeidžiami grybelinių ligų ir kenkėjų. Labiausiai paplitusios ligos yra miltligė ir lapų dėmėtligė. Kenkėjai – lazdyno riešutų žievėgraužis, amarai ir erkės.

Lazdynai yra gana atsparūs augalai, tačiau laikantis šių paprastų taisyklių, galima užtikrinti gerą derlių ir sveiką augalų augimą.

Apibendrinant, galimą drąsiai teigti, kad lazdynas – tai nepaprastas krūmas, turintis gilias šaknis Lietuvos gamtoje. Taigi, kitą kartą, kai pamatysite lazdyną, prisiminkite jo turtingą istoriją, naudingas savybes ir įvairiapusį panaudojimą!